Predlog – Evropski dan zoper spolne zlorabe otrok
PREDLOG ZA IMENOVANJE EVROPSKEGA / SVETOVNEGA/DNEVA BOJA ZOPER SPOLNE ZLORABE OTROK
Spolna zloraba otrok je žal dejstvo, ki zadeva vse družbe in v zvezi s čemer so ranljivi vsi otroci tega sveta. Toda navkljub temu in navkljub poraznim statističnim podatkom o razsežnosti tega problema, ter navkljub pojavljanju vedno novih in novih oblik spolnih zlorab otrok ta problem do dandanes v večini družb ni izpostavljen tako, kot so izpostavljeni drugi problemi, katerih žrtve ali pa prizadeti so pretežno ali samo odrasle osebe.
Seveda je nivo ozaveščenosti ljudi večji, za ozaveščanje narejenega veliko, jasnost opredelitev spolnega zlorabljanja otrok in njihovo zaščito predstavljajo nove in nove deklaracije, priporočila, direktive Evropskega parlamenta in sveta Evropske unije Konvencija Sveta Evrope o zaščito otrok pred spolnim izkoriščanjem in mnoga sporočila, s katerimi so pospremljeni ti dokumenti. Med drugim tudi dokument »Pretrgajmo tišino v zvezi s spolnimi zlorabami otrok«, kateri je pospremil izdajo Konvencije. Torej prizadevanja in zahteve po prepoznavanju in sankcioniranju tega zločina, so prisotne.
Seveda problem izpostavlja tudi Konvencija o otrokovih pravicah. Toda dejstvo je , da navkljub izkazani veliki zavzetosti za sprejemanje in udejanjanje različnih sporočil, priporočil, direktiv ter zakonov v korist in za zaščito otrok, žrtev spolnih zlorab in navkljub prepoznavanju številčnosti problema in obenem njegove prikritosti, še posebej v zadnjih letih,ko so se razkrile mnoge tako rekoč sistemske zlorabe otrok s strani tistih, katerim so zaupali ne samo otroci, temveč tudi starši teh otrok, tako v Evropi, kot v svetu, je tematika spolnih zlorab otrok še vedno na svojstven način tabuizirana.
Ne govorimo samo o tabuiziranosti problema v različnih državah, družbah, kulturah , kar je pogojeno seveda tudi z zgodovino posameznih družb in zgodovino političnih sistemov, v katerih so živele različne družbe, kar seveda tudi pogojuje sprejetje in realizacijo zgoraj izpostavljenih Konvencij in direktiv, temveč še vedno lahko govorimo o veliki prisotnosti tabuiziranosti problema na sploh. V tej trditvi nas podpirajo tudi nekatera pomembna dejstva.
Nekatera dejstva morda očem in razumu niso vidna, so pa zagotovo vidna in upravičeno tudi po svoje interpretirana s strani tistih , ki preživeli spolno zlorabo v otroštvu. Njihova občutljivost ne sme biti zanemarljiva. Konvencija o otrokovih pravicah govori v svojem 19.členu o dolžnostih zaščite otrok , v prvem odstavku tega člena podrobno opisuje, »da je treba otroka varovati pred vsemi oblikami telesnega ali duševnega nasilja, poškodb ali zlorab, zanemarjanja ali malomarnega ravnanja, trpinčenja ali izkoriščanja«, ter nato doda- vštevši spolne zlorabe.
Prav tako ni zanemarljivo, da ob vseh angažiranjih, tako Evropskih institucij in ob prisotnih vseh svetovnih ali Evropskih dni, poimenovanih po določenem problemu, z namenom in ciljem, da se ob teh dneh takšni problemi še posebej izpostavijo in s tem ozavešča javnost itd., spolna zloraba otrok do sedaj v tem okviru nima svojega mesta. Velikokrat govorimo o problemu spolne zlorabe otrok, kot o problemu nasilja, kar zagotovo tudi je, toda težko ta problem javno poimenujemo z besedami, ki jasno opredelijo ta zločin odraslih nad otroki.
Ni zanemarljivo, da se pravzaprav vsi Evropski ali Svetovni dnevi nanašajo najpogosteje na odrasle in da navkljub dejstvom, da v okviru Mednarodnega dneva boja proti nasilju nad ženskami govorimo tudi o nasilju nad otroci , še vedno ostanejo različne oblike nasilja nad otroci v družini, nepoimenovane s pravimi imeni, čeravno vemo, da se ravno v okviru nasilja v družini, lahko pogosto prikriva spolna zloraba, ki jo ženska zaradi svojega trpljenja velikokrat ni zmožna videti.
Značilnost tabuiziranosti problema spolne zlorabe otrok je ravno v dejstvu, da seveda otroci niso nikoli izvzeti, toda nikjer tudi ne poudarjeni! In tako ostane pogovor o njih in s tem tudi pogovori o teh najtežjih zločinih, nekaj, čemur je pozornost, ki bi jim morala biti namenjena, stvar posameznikov, nevladnih organizacij, lahko tudi razprav politikov in zakonodajalcev , pripravljavcev resolucij in deklaracij itd.- nikoli pa, vsaj 1 dan v letu, tudi jasno opredeljeno, politiki in institucijam pa pravzaprav zapovedano – odgovornost in stvar družbe kot celote. To seveda kaže na nemoč otrok, da si problem, ki jih zadeva izpostavijo na ustrezen način in mu dajo ustrezno težo!
Upravičeno obstoji cela vrsta Mednarodnih ali Evropskih dni/ npr. Dan boja proti aidsu, suženjstvu, invalidov, migrantov, beguncev, proti homofobiji, proti zlorabi drog, dan krvodajalstva , dan zdravja, dan varstva osebnih podatkov, dan boja proti kajenju, dan dojenja, dan družine, dan duševnega zdravja,dan gledališča, dan gora, itd./ ki so zagotovo nujno potrebni in z njihovim obstojem dajejo posameznemu problemu posebno težo!
Odrasli pa smo se odločili, da v tem izboru problemov, kateri s svojimi dnevi, torej svojim posebnim položajem v določenem dnevu v letu in tako zaslužijo in imajo pozornost svetovne ali evropske javnosti, za sedaj poimenujemo otroka le v poimenovanju naslednjih dni; Svetovni dan boja proti otroškemu delu, Mednarodni dan otroka, Svetovni dan mladih, Svetovni dan mladine, Svetovni dan otroka..Torej v povezavi z otroki do sedaj še nismo bili pripravljeni prepoznati nobenega problema, ki je vezan izključno na njih, temveč še vedno govorimo o dnevih, v katerih družbe lahko predstavljajo svoj napredek v odnosu do otrok, svoj občutljiv odnos do otrok, predstavljajo kakšen pomen imajo otroci za preživetje in življenje družb itd..
Lepo, toda v nobenem od vseh navedenih dni ne prepoznavamo otroka tudi kot žrtev različnih zločinov s strani odraslih, tistih odraslih, ki otrokom obenem tudi krojijo pogoje njegovega življenja in preživetja. In med temi zločini je spolna zloraba otrok zagotovo tista, ki otroke ne samo s posledicami obremeni in kroji njihovo življenje, temveč ki jim tudi spremeni njihovo identiteto. Ne prepoznajo se, kdo so in kdo bi lahko bili. Zato zahtevamo, da se z poimenovanjem 1 dneva v letu, kot DAN PROTI SPOLNEMU ZLORABLJANJU OTROK razkritim in še vedno prikritim žrtvam teh zločinov da pozornost , do katere imajo pravico. In ne gre samo za pozornost, gre za
– glasno govorjenje o spolni zlorabi otrok,
– gre za glasno poimenovanje teh zločinov, v vseh njihovih oblikah,
– gre za pravico žrtev, da se detabuizira ta problem,
– gre za pravico žrtev, da živijo brez stigme,
– gre za pravico žrtev, da so prepoznane brez dvomov, da tako ljudje, ki razkrivajo te zločine, kot ljudje, ki so jih dolžni zaščititi kot otroke, imajo empatijo in znanja za obravnavo teh zločinov,
– gre za pravico žrtev, da jim Evropa in svet v okviru zakonodaj daje enako težo in položaj,
– gre za pravico žrtev, da Evropa in svet prepoznata enako odgovornost institucij, če se je zločin nad njimi zgodil v okviru le-teh v času, ko so bili otroci,
– gre za pravico žrtev, da vsaj ob tem dnevu lahko brez stigme dvignejo svoj glas,
– preprosto gre za pravico žrtev, da so bolj slišane!
Združenje proti spolnemu zlorabljanju
Masarykova 23
1000 Ljubljana
tel. in fax. 01 43 13 341
brezplačna št. 080 28 80
e-mail: spolna.zloraba@siol.net
spletna stran: www. spolna-zloraba.si
LEAVE A REPLY
You must be logged in to post a comment.