Več o Samopomočni skupini
VEČ O SAMOPOMOČNI SKUPINI
Nekatere interesentke za skupino je zanimalo več o Samopomočni skupini za odrasle, preživele žrtve spolne zlorabe v otroštvu. V izogib pošiljanju odgovorov vsaki povpraševalki posamično ter zaradi informiranja tudi ostalih, ki bi jih te informacije zanimale, smo se odločili, da objavimo kratko predstavitev skupine (namen, cilji, značilnosti, poti okrevanja), v kateri vam tudi odgovarjamo na najbolj pogosta vprašanja.
Samopomočne skupine so učinkovito in uspešno orodje na poti do okrevanja. Pomembnost samopomočne skupine pa je v tem, da boste svoje izkušnje in probleme (lahko) delili s tistimi, ki vas razumejo. Pri tem boste:
- dobili čustveno oporo,
- se soočili s problemom,
- prepoznali dinamiko problema in posledic, s katerim se soočate,
- obravnavali čustva; krivde, sramu, jeze in žalosti
- lahko podelili svojo izkušnjo ter prisluhnili izkušnjam drugih v skupini,
- dobili podporo za svoje odločitve, (npr. “povedala bom mami, čeprav vem, da bo zanikala..”),
- iskali in dobili podporo za sprejemanje pravih odgovorov na vsakodnevna življenjska vprašanja (npr. to zmorem, sem sposobna, sem lahko ljubljena, pravico imam uživati v ljubezni, seksu …)
- dvignili svojo samozavest,
- se družili,
- pridobili moč – opolnomočenje
Osnovni procesi, ki se odvijajo v samopomočni skupini in močno vplivajo na okrevanje, so:
- identifikacija z ostalimi člani v skupini,
- odkrito in zaupno sporazumevanje
- videnje, da nisi sam,
- pomoč za samopomoč
- čustvovanje,
- neposredna participacija uporabnikov pri doseganju ciljev skupine.
Pri odraslih, preživelih spolne zlorabe v otroštvu se pojavljajo trije veliki problemi (ovire v življenju), ki vplivajo na preživele žrtve in s katerimi se (končno) lahko kot član skupine varno soočite:
- IZGUBA -> izguba otroštva, svobode, osebne identitete, ideala npr. očeta … Človek po izgubi nikoli ni isti, ne glede na to, kako jo predela!
- JEZA -> pogosto preplavlja vse njihovo življenje, ker jo ne morejo izraziti
- KRIVDA -> storilec vsadi žrtvi občutke krivde za storjeno dejanje in ta krivda se nato razteza čez vse njihovo življenje, kar se odraža v razmišljanju: jaz bi morala, jaz nisem storila, jaz ne bi smela..
Te trije problemi hromijo človeka, da bi se lahko v svojem telesu počutil dobro. Zato je za vas in kvaliteto vašega življenja pomembno, da se odločite za okrevanje. Ko se odločite, da se podate na pot okrevanja, npr. vključitev v samopomočno skupino, boste šli čez 3 osnovne faze okrevanja, ki so:
- VARNOST. Da bi žrtev pridobila osnovno zaupanje, ji je potreben zaupanja vreden odnos in varen kraj za bivanje. Nekatere žrtve npr. še vedno živijo v bližini storilca, nekatere z enim od staršev npr. materjo, ki ji ne verjame, da se ji je to zgodilo, itd.
- SPOMINJANJE IN ŽALOVANJE. Da bi spet dobila občutek povezanosti s seboj, je potrebno boleče obdelovanje spominov in napori za združevanje spominov s povezanimi občutki in pogum, da spregovori o svoji grozi.
- PONOVNA POVEZAVA z drugimi ljudmi in družbo na sploh, skozi ponovno vzpostavitev mreže zvez in z iskanjem nove naloge, ki jo je treba napraviti- torej življenje začne teči in …
Še nekaj značilnosti Samopomočne skupine za preživele žrtve spolnih zlorab v otroštvu-:
- skupine so majhne in zaprtega tipa,
- člani skupine so istega spola,
- vsak član skupine ima svoje potrebe /npr. soočanje s storilcem…/
- vsi člani pa so usmerjeni v problem okrevanja,
- delovanje skupine temelji na osebni angažiranosti vsakega člana skupine.
LEAVE A REPLY
You must be logged in to post a comment.